Zdraví psa

0
1258

Základem dlouhověkého psa je dobrý genetický předpoklad, zejména co se týče dědičných chorob. Proto je vhodné znát při výběru štěněte matku i otce a nejlépe vědět, jaké genetické vady se vyskytují u konkrétního plemene a poptat se na jejich výskyt v chovu.
Dalším pilířem zdraví vašeho psa je výživa. Je důležité vybrat dobré a kvalitní krmivo, které však bude vyhovovat i psovi. Často se totiž stává, že některému pejskovi nesedne ani sebelepší krmivo, proto se při výběru díváme hlavně na pejska, jaké má po něm zažívání a strukturu srsti. Při stravování by měl být brán ohled také na výživový stav psa, neměl by být ani příliš tučný ani příliš vyhublý, obě varianty škodí zdraví.
Voda by měla být vždy čerstvá a psovi v každém případě k dispozici. Sledujeme také kolik toho denně (s přihlédnutím k okolnostem) přibližně vypije. Pokud se vám zdá, že pes pije oproti normálu málo nebo extrémně moc, je lepší s ním zajit na veterinární kliniku a vyloučit případná onemocnění.

Dalším pravidlem pro zdraví psa by měl být přiměřený a pravidelný pohyb. Je dobré mu věnovat denně pár hodin času a udělat si čas i na delší vycházku nebo nejlépe nějaký sport. Uděláte tak nejen něco pro psí zdraví, ale také pro své. Vždy byste měli brát ohled na zdravotní stav a kondici psa a počasí. Také není dobré pejska, který stráví celý den na gauči, vzít hned na desetikilometrovou túru nebo sprint u kola. Je vhodné vždy začínat pozvolna a postupně psa navykat na výkon a zátěž.
V neposlední řadě je nutno zmínit pravidelnou vakcinaci a odčervování. Jednou ročně bychom měli navštívit veterináře a nechat psovi udělat celkovou prohlídku zdravotního stavu a nechat ho rovnou vakcinovat. Je vhodné udělat opravdu důkladnou prohlídku, aby se předešlo možným skrytým onemocněním, u starších pejsků se doporučuje chodit na zdravotní kontroly i dvakrát do roka. Stejně tak by mělo být pravidelné odčervování, u dospělého obvykle dvakrát do roka. V období se zvýšeným výskytem klíšťat je také vhodné používat antiparazitika proti vnějším parazitům, abychom předešli přenosu infekčních onemocnění.

I přes všechna důkladná opatření a správnou výživu i výběr se může stát, že pejsek onemocní. Proto máte-li jakékoli pochybnosti nebo se vám zdá, že není tzv. „ve své kůži“, je nejvhodnější vyhledat veterinárního lékaře a konzultovat s ním zdravotní stav vašeho miláčka. Protože i pejskové mají jen jedno zdraví a prevence je u nich stejně důležitá jako u nás.

A jaké finty na delší život pejska používáte vy? Napište na martina@svet-zvirat.cz a nejlepší nápady uveřejníme