Portugalský vodní pes

0
1498

Historie
Jak již název plemene napovídá, pochází plemeno z Portugalska, kde se podle pramenů nacházel už v době před našim letopočtem. Ale jak to už bývá, písemné prameny o plemeni se objevují až v 11.století. Jeho původní využití bylo pracovní a pomáhal v rodinách rybářů při rybolovech. Pomáhal nejen při lovu, ale byl i dobrým obráncem své rodiny, popřípadě fungoval jako spojka mezi lodí a pobřežím. Jak už to však bývá vlivem dokonalé techniky jejich stavy poklesly, ale i přesto se našli nadšenci, kteří toto úžasné a pracovité plemeno zachránili před smazáním z psí mapy.

Vzhled
Portugalský vodní pes nepatří mezi drobné psy. V kohoutku dosahuje výšky kolem 55cm , kdy feny jsou o něco menší a váhově se pohybuje kolem 20 kilogramů. Jeho tělo je velmi dobře osvaleno, a proto působí silným dojmem. Srst je bez podsady a nelíná, je vhodným psem pro alergiky. Portugalské vodní psy je možno spatřit ve dvou variantách srsti: vlnité a kudrnaté. Barevně lze potkat psy bílé, černé nebo hnědé a jsou povoleny bílé znaky, které by však neměly překračovat 30\%. Srst je velmi hustá po celém těle a neustále dorůstá, často však potkáme psy v tzv. lvím sestřihu, do kterého se často upravují, ale nikdy by se neměli střihat dohola, vždy je dobré zachovat krátkou souvislou vrstvu srsti.

Povaha
Portugalský vodní pes dává velmi zapravdu svému jménu a patří mezi výborné a náruživé plavce. Jsou přátelští, inteligentní a velmi živí. Patří mezi nekonfliktní plemena psů nejen vůči lidem, ale také vůči jiným zvířatům. Jsou považováni za vhodné rodinné psy, ale i zde platí pravidlo, že by dítě nemělo být se psem bez dozoru. Jsou velmi pracovití a učenliví, avšak jejich výchova potřebuje laskavou, ale pevnou ruku, jsou to velmi samostatní psi, kteří milují svobodu. Pro svou aktivitu se hodí ke všem psím sportům, nemají rádi samotu a milují jakoukoli akci se svým majitelem. Rozhodně to není pes na gauč nebo k boudě. Potřebuje pohyb, zábavu a kontakt s majitelem.

Péče
Za základ péče je považován pohyb či jiná aktivita, aby mohl uplatnit přebytek své energie. Pokud mu zábavu neposkytne majitel, často si ji najde sám. Což nemusí být zrovna vítaná činnost. Jeho srst je náročnější na úpravu a vyžaduje pravidelné čištění a česání, nejlépe každý den. Je vhodné jednou za čas ostřihání a úprava, vzhledem k neustále dorůstající a nelínající srsti, často se volí lví Vyšší péči je vhodné věnovat i zvukovodu, aby nebyl příliš zarostlý chlupy a psi pak netrpěli ve větší míře na záněty zvukovodu.