Jak pečovat o psy v zimě

0
1018

tím jak klesá teplota není zima pouze nám, ale i našim zvířecím kamarádům. Proto je velmi vhodné a ze zdravotního hlediska také doporučované je před zimou chránit, abychom předešli mnohým onemocněním. Pro chladnější a mrazivé dny je dobré pejskům žijícím trvale v bytě či domě, kteří se chodí ven pouze venčit, pořídit funkční a zateplené oblečky. Není to žádný výmysl moderní doby, ale praktická pomůcka, která pejskům chrání ledviny, hrudník a někdy i nohy před prochladnutím. Přece jen jsou z bytů zvyklí na vyšší teplotu a při pobytu venku jim není dvakrát teplo. Obzvláště nutnost oblečku platí v případě plemen, které nemájí podsadu a u krátkosrstých plemen.

V době, kdy padá sníh, je velmi vhodné ke svetrům či jiným látkovým oblečkům pořídit ještě nepromokavou vestu, nebo zcela nový zateplený nepromokavý oblek. Ten je vhodný i pro dlouhosrstá plemena, hlavně pokud kryje i tlapky. Odpadne tak spoustu času s vysušováním pejska. Na nákup psího oblečku bychom si měli vyhradit spoustu času a vybrat opravdu kvalitní, nepromokavý a pohodlný obleček, který má přesnou délku a rozměry, takže pejska nikde neškrtí a pohodlně se mu v něm chodí. Hlavně bychom měli myslet na jeho praktičnost a nekupovat zbytečně oblečky, které připomínají spíše náš moderní nebo riflový outfit. Dnes je v obchodech možno sehnat oblečky nejen na malé psy, ale výjimkou nejsou ani T-coaty či svetry pro dogy.

Další důležitou pomůckou v zimních měsících jsou balzámy a krémy na tlapky. Zvláště jsou potřeba v místech, kde se solí chodníky či silnice. Po každé takové vycházce bychom pejskovi měli omýt nohy vlažnou vodou a dle potřeby (aspoň 1x denně) tlapky natřít ochranným balzámem přímo pro psy určeným. Balzámy obsahují nejen ochranné látky, ale také spoustu vitamínů potřebných pro psí pokožku, kterou chrání a vyživují současně. Péčí o tlapky předcházíte praskání a krvácení tlapek, které je velmi bolestivé. Vždyť se stačí podívat, co dělá solení v kombinaci se sněhem s místními auty, chodníky, silnicemi nebo našimi botami.

V mrazivých dnech bychom také neměli zapomínat na naše mazlíčky, kteří žijí trvale na dvorku. I přesto, že na zimu jsou více připraveni než pejsci z bytu, jsou i pro ně určitá pravidla, jak jim zpříjemnit mrazivé období a ochránit je vůči nemocem. Základem by měla být kvalitní a nutričně bohatá krmná dávka. Před zimou by si také měli vytvořit jisté zásoby tuku. Každý mazlíček žijící na dvorku by měl mít i své místo, kam se může schovat před větrem, zimou a vlhkem. Mělo by být vždy suché a zateplené. Pak už záleží je na vás, zda to bude kvalitní zateplená bouda vystlaná dekami nebo možnost pelíšku ve volně přístupné chodbě či jinde.

Pokud budeme své pejsky a také kočičky chránit proti zimě, předejdeme tak vyšším rizikům s onemocněním ledvin, plic či problémy s klouby a kostmi. A ochráníme jejich tlapky před popraskáním kůže a následným kulháním. V období sněhu si také více všímejte moči, kdy lze lépe pozorovat její zbarvení. V případě, že spatříte krev nebo načervenalou barvu v moči, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře, může se jednat nejen o zánět močových cest, ale v horším případě o močové kameny, které mohou bez léčby skončit fatálně.