Čínský chocholatý pes

0
1518

Historie
Jak již název napovídá, původ plemene je potřeba hledat v dnešní Číně, ovšem podobní psíci se vyskytovali i na jiných územích, jako je například Egypt, jižní Afrika či Turecko. Zde také měli jiné názvy, ale podoba byla značná. Účel této rasy byl různorodý, málokoho asi u čínských psů překvapí, že je využívali nejen k lovu krys, ale i na psí maso. Na počátku 16. století si místních naháčů při svých plavbách povšimli španělští mořeplavci a tak se psi začali šířit všude po světě, stejně jako tomu bylo i u jiných plemen. Velký význam chovu a plemenitby patří Americe, kde se o něj zajímali více a již v roce 1885 byli čínští chocholatí psi vystavováni na Westminsterské výstavě. Do České republiky se dostali až v roce 1990.

Vlastnosti
Živý, bystrý a hravý, tak by se dala definovat povaha čínského chocholatého psa. Jestliže si chcete pořídit čiperu, který bude s vámi v pohybu a bude milovat jakoukoli aktivitu, je pro vás ten pravý. Ale pokud jeden či několik dnů dlouhé a pro něj vzrušující procházky vynecháte, nebude se na vás rozhodně zlobit. Ne každý si však získá jeho důvěru napoprvé, k cizím lidem se chová trochu odtažitěji. V podstatě by se dalo říct, že je to pes jednoho pána, kterého neustále po očku sleduje. S ostatními psy vychází velmi dobře a považuje je za kamarády, stejně tak má obvykle přátelský vztah k ostatním zvířatům, ale vše má své meze a jsou vždy důležitá určitá opatření. Štěně je dobré od malinka zvykat na všechny věci a okolnosti v novém domově, aby nabylo na sebedůvěře.
Na výchovu to nejsou nároční pejsci a obvykle se velmi dobře cvičí za pamlsek. Jsou velmi učenliví, ale musíte být důslední. Velmi dobře a rychle se naučí zejména to, co považují pro sebe za užitečné.

Vzhled
Pokud hledáte elegantního psa, který se bude ladně pohybovat, opět se tyto vlastnosti kloubí v čínském chocholatém psu. Existují ve dvou variantách a to osrstění (powder puff) a neosrstění. A barvy? Standart uznává všechna různá zbarvení, ovšem oči by u každé barvy srsti měly být velmi tmavé. Jediné v čem se liší dvě zmiňované varianty je poměr srsti, kdy naháči jsou téměř bezsrstí až na chocholku srsti na hlavě, na špičce ocasu a na konci nohou. Osrstěná forma (zvaná též labutěnka) má srst po celém těle dlouhou a jemnou. Jejich tělo je delší než vyšší, mají dlouhé tenké končetiny s velmi dlouhými prsty.
Výška se pohybuje kolem 30 cm, feny bývají obvykle o něco menší. Na svou velikost jsou však velmi lehké stavby.

Potřeby
Pozornost u tohoto plemene by měla být převážně zaměřována na jejich srst a kůži. V případě bezsrsté variety je potřeba v zimě i v létě velmi důkladně pečovat o kůži speciálními krémy. Dlouhosrsté variety je pak důležité aspoň jednou denně pročesat, abyste předcházeli zauzlování srsti. U dlouhosrsté varianty se na výstavy vyholuje srst na hlavě a krku, což na udržení stačí jednou za dva měsíce na udržení. Jak již bylo psáno výše, je velmi důležitá jeho socializace, aby se z pejska stal sebejistý krasavec s ladným pohybem.