Jak si vybrat plemeno psa?

0
2451

Pes je nejlepší přítel člověka, ale také naprostý unikát mezi jinými člověkem chovanými zvířaty. Za tisíce let šlechtění vznikla nezměrně pestrá paleta psích plemen, která nemá v živočišné říši obdoby. Není jiný druh, který by byl ve svých varietách natolik různorodý jako jednotlivá plemena psa domácího. Ať je to stokilový mollos, anebo sotva dvoukilogramová čivava, vždy jde o psa, navíc s předkem v podobě divokého vlka.

Nejde jen o vzhled

Hmotnost psa náleží jistě k těm nejvýraznějším parametrům psa. Velikost psa také patří k prvním kritériím při výběru plemene. S velikostí často pojíme i vzhled.

Čím menší pes, tím roztomilejší. Čím větší pes, tím majestátnější, tím více respektu budí. Říká se: jaký pán, takový pes. Je jasné, že někomu jde u psa právě o onu roztomilost. Někdo jiný pak skrze svého psa hledá ten respekt.

Bylo by však zásadní chybou vybírat plemeno psa jenom podle vzhledu. Pes totiž není věc. Není na to, abychom ho jednoduše vložili do výkladní skříně a kochali se nad tím, jak vypadá.

Životní styl jako klíčové kritérium výběru psa

Každé plemeno psa charakterizuje také specifická povaha. Ta by měla odpovídat povaze chovatele, jeho zájmům a životnímu stylu.

Některá plemena jsou typicky klidnější a vystačí si jen s lehkými procházkami. Další plemena však charakterizuje mimořádná aktivita a energičnost psa. Pokud takový pes nemá prostor k vybití své energie, odráží se to negativně i v jeho soužití s chovatelem.

K těm vysoce aktivním patří například lovecká plemena. Opravdu byla vyšlechtěna k lovu. Pokud neloví nebo nemají adekvátní prostor pro své lovecké pudy, jsou psi nešťastní. Nešťastný je pak i majitel takového psa. Lovecký pes má totiž většinou rychlé nohy, takže snadno uteče. Má bystré smysly. Vždy si proto dokáže najít nějakou zábavu. Často se však tato zábava právem nelíbí jeho majiteli. Základní chybou je špatný výběr plemene, od toho se odvíjí mnoho dalších rozkolů mezi pánem a jeho psem. Nepodceňujte proto výběr psa, nehleďte jen na vzhled.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here