Jakou péči dopřát stárnoucím psům?

0
1692

Říká se, že jeden rok v životě psa je jako devět roků lidských, a proto se bohužel většina nás dočká doby, kdy zdraví našich čtyřnohých kamarádů začne selhávat. Zvláště tehdy nesmíme péči o ně podcenit, abychom jim zajistili spokojené stáří a co nejlepší zdraví na tak dlouho, jak jen bude možné. Co takový pejsek potřebuje a čeho se naopak vyvarovat?

Psí dědečkové a babičky mají podobné problémy jako ty lidské

Tak jako u lidí, i u starších pejsků postupně ubývá sil, kožich prošediví a hrozí nejrůznější zdravotní neduhy. Často se jedná o zhoršený sluch, šedý zákal v očích, špatné klouby či páteř. Nové problémy byste měli samozřejmě vždy konzultovat s veterinářem, který nejlépe ví, jak zvířeti ulevit. V pozdější fázi se možná nevyhnete nutnosti udělat v domě pár úprav, aby se vašemu psímu seniorovi například snáze vyskakovalo na oblíbenou sedačku. Pejsek se bude pravděpodobně i hůř přizpůsobovat stresu a změnám prostředí, budete na něj tedy muset brát větší ohledy. Přirozený je také úbytek fyzické aktivity, což znamená, že budete muset upravit pejskovi stravu. Obezita je pro něj totiž ve stáří obzvláště nebezpečná, namáhá klouby a zvyšuje riziko srdečního onemocnění.

Nejlepší strava pro psy seniory

Že je nejzdravější vyvážená strava, to vás určitě také nepřekvapí, pro nás lidi totiž opět platí to samé. Měla by obsahovat velký podíl vlákniny a být obohacena o kloubní výživu, případně i vitamíny, minerály a rostlinné složky, jež přispívají k lepšímu trávení. Granule pro psy s vysokou energetickou hodnotou jsou pro starší psy z výše uvedených důvodů nevhodné. Nezapomeňte na to, že teď, když váš pes může mít i problémy s kousáním, je volba správné velikosti granulí ještě důležitější než dřív. V obchodech je naleznete rozdělené podle plemen na menší, velké a střední. A kdy s těmito změnami vlastně začít? Samozřejmě je to individuální, obecně se však za starší považují pejsci, kteří dosáhli poloviny očekávané délky života, tedy zhruba osmi let. Jakou značku krmivo pro psy má, na tom v rozporu s televizními reklamami ve skutečnosti vůbec nezáleží, důležité je jen a pouze jeho složení.