Lezec obojživelný

0
3951

Lezec obojživelný nebo také lezec bahenní patří do čeledi hlaváčovitých a jeho původní domovinou je Afrika, kde obývá v hejnech močály a mangrovy v ústích řek. Voda je zde brakická, to znamená, že se mísí sladká voda přitékající z řeky se slanou vodou v moři, vzniká tak voda jen mírně slaná. Ovšem v zajetí je velmi agresivní a teritoriální rybou, proto je vhodné chovat buď samotného jedince či pár, ale pohlaví se u lezců určuje velmi těžko.

Lezec měří asi 20cm, tělo je dlouhé a ze stran zploštělé. Na první dojem zaujme svýma očima, které jsou nápadně vypoulené na vrcholu hlavy. Jeho prsní ploutve jsou velmi silné a umožňují mu přemísťovat se z jedné tůně do druhé po souši. Existuje více druhů, rozdíly mezi nimi spočívají především ve zbarvení.

Jeho tělo je většinou zbarvené modrošedě až hnědě s tmavými skvrnami či pruhy. Zvláštností lezce je, že v žábrech udržuje vodu i na souši a pokud nedojde k úplnému vyschnutí kůže, je schopen tak přežít i relativně dlouhou dobu. Při úspěšném lovu však vypustí většinu vody ven a musí se pak rychle vrátit pod hladinu.

V zajetí je dobré chovat lezce v mírně slané vodě (prodává se mořská sůl do akvárií) a o teplotě asi 26-30 °C. při správné péči se může dožít až 9 let. Akvárium je vhodnější volit spíše delší než vyšší a důležité je mít akvárium přiryté, protože lezci jsou velmi dobří skokani. Minimální objem akvária pro jednoho lezce by měl být zhruba kolem 200 l a je dobré mu vytvořit písčité dno s množstvím kamenných úkrytů. Hloubka vody by měla být asi 15 až 20 cm a je zapotřebí vytvořit různé ostrůvky a pevniny, aby mohl vylézat na souš. Rostliny je vhodnější vybírat tuholisté, ovšem jen málo vyšších rostlin zvládá brakickou vodu. Lezec je masožravá ryba, a proto se krmí převážně nitěnkami, hmyzem či patentkami. I přesto, že se mu mnoho chovatelů snaží vytvářet pokud možno přirozené podmínky, jeho dochov v zajetí se nedaří.