Maltézský psík

0
2219

Historie
Historie maltézáčků šahá až do starého Egyptu, kdy v hrobce Ramsese II. byly nalezeny sošky velmi podobné těmto malým bílým pejskům. Ve 4 stol. př.n.l. byl popsán Aristotelem, který jej nazval Canis Melitensis, což v překladu znamená přístavní pes. Přístavní pejsek proto, že žili v přístavních městech, kde lovili krysy a myši. Takže i když vypadají jako největší andílkové, při setkání s hlodavce byli nepřekonatelní. Jak šel čas stal se z maltézského psíka společník žen z vyšších vrstev a hojně se vyskytoval na malbách. I když se jedná o plemeno velmi pradávné, oficiálně uznáno bylo až v roce 1898.

Vzhled
Maltézáček patří mezi malá plemena a jeho výška se pohybuje kolem 23cm. Váha se pohybuje od 2 do 3 kilogramů. Pro feny platí, že jsou o něco menší a lehčí než psi. Jejich tělo je polodlouhé s dost širokým hrudníkem. Při chůzi působí maltézský psík velmi noblesně a vznešeně. Charakteristickým znakem je pro něj dlouhá bílá hedvábná srst, která má výhodu, že nelíná. Srst maltézáčků nemá podsadu, proto jsou citlivější na zimu a změny počasí,než jiná plemena. Převážně jsou k vidění v bílé barvě, ale jsou povoleny také barvy slonovinové či s mírným oranžovým nádechem. Jejich oči by měly být tmavě zbarveny a dodávat maltézáčkům velmi citlivý a vnímavý výraz.

Povaha
Maltézský psík patří mezi pejsky oddané svému pánovi a někdy jsou až velmi přecitlivělí. Jsou velmi citliví na náladu, nemají rádi křik, rychlé pohyby či hrubé zacházení. Jsou učenliví, ale všechno se musí vykonávat s láskou a něhou. Pak se pro svého pána klidně i přetrhnou. Maltézáčci sice působí nevinným dojmem, ale i u něj je velmi důležitá správná výchova. Při rozmazlování a neujasněné hierarchii se z něj může stát dost agresivní pejsek. Jsou vhodní k dětem, ale zde platí základní pravidlo, že by dítě nemělo být s pejskem o samotě, i když se jedná o malého pejsek. S ostatními zvířaty vychází dobře, pokud jsou na ně zvykáni od štěněčího věku. I přesto, že jde o pejska malého vzrůstu, je velmi hbitý a rád vás doprovodí kamkoli to jen půjde. Nemá rád příliš dlouhou samotu, takže s vámi podnikne opravdu cokoli.

Péče
Jejich srst neustále dorůstá, nelíná a nemá podsadu, právě ona vyžaduje nejvíce péče. Je důležité již malé štěňátko naučit na pravidelné česání a úpravu. Pokud jste začátečníci v úpravách, je lepší si nechat poradit od chovatele nebo specialistů z oboru. Ideální je každodenní péče a to nejen pomocí kartáčů a hřebenů, ale i speciálních krémů či olejů, aby se nevysušovala a neztrácela tak na své kvalitě. Pokud víte, že na svého malého bílého psíka nebudete mít tolik času, pak je lepší jej střihat na krátko. Sportovní sestřihy jim také velmi sluší. Důležité je chránit maltézáčka před prochladnutím jak za deště tak v zimním období. Jsou to pejsci, kteří žijí v bytech či domech a delší pobyt venku se pak projeví zbytečnými zdravotními problémy. Důležitá je také péče o jeho chrup, kdy jako společenské plemeno s malou tlamou mívá se zubním kamenem větší potíže. Proto se doporučuje každý den po jídle zuby vyčistit kartáčkem a psí zubní pastou.