Německý boxer

0
1339

Historie
Za prapůvodní předky německého boxera jsou považováni psi, kteří byli využívání převážně k lovu velkých šelem a černé zvěře. Jednalo se o psy dogovitého typu, kterým se souhrnně říkalo býkohryzové. Často byli také využíváni honáky pro hlídání stáda. Jejich zvláštní styl lovu spočíval v tom, že se lovenému či prchajícímu zvířeti zakousli do kotníku a nepustili, dokud nepřišel lovec nebo zvíře nenabralo správný směr. Historie samotného německého boxera však nesahá daleko za 20. století, kdy se nadšenci pro plemeno rozhodli pro jeho šlechtění. Již v roce 1986 byli němečtí boxeři předvedení na výstavě v Německu. Původně byli tito psi spíše menší a hrubší postavy, podobající se anglickému buldoku. Již v roce 1904 získalo plemeno mezinárodního uznání s platným standardem, který až na malé změny platí dodnes.

Vzhled
Boxer je řazen mezi středně velké psy, kdy v kohoutku dosahují zhruba 60 cm a váha se pohybuje u psů nad 30 kg. Jejich tělo je krátké a dobře osvalené, doplňuje jej hranatá lebka s krátkou, ale mohutnou čelistí. Jedná se o hladkosrsté plemeno, které se vyskytuje v barvě žluté či žíhané s bílými odznaky. Výjimkou nejsou ani bílí boxeři, u nichž bílé znaky pokrývají více jak 1/3 těla, ovšem tito jedinci nejsou považováni za standardní a do chovu se nepřipouští. Dříve se jim kupíroval ocas a uši, nyní je jejich ocas ponecháván dlouhý a uši taktéž, proto přiléhají k hlavě.

Povaha
I když byli původně využívaní pro lov nebo jako hlídači stáda, nejedná se o přirozeně zlé či agresivní plemeno. Pokud se mu dostane správné a láskyplné výchovy, jsou to jedinci velmi klidní, vyrovnaní a oddaní svému majiteli. Svou rodinu dokáže bránit za každé situace, přitom se však během pár minut změní zpátky v hravého a veselého společníka. Zvláštností boxerů je využívání mimiky obličeje, díky němuž lze snadno vyčíst aktuální rozpoložení vašeho psího kamaráda. Jelikož se jedná o plemeno, které nepatří mezi nejmenší, je velmi důležité, aby měl pes stanovenou pevnou hierarchii. I když se učí snadno a s nadšením, je potřeba s výchovou začít už od útlého věku. Boxeři jsou velmi hraví a za správnou motivaci se klidně přetrhnou, stejně tak potřebují dostatek pohybu a možnosti vybít nadbytečnou energii. Rozhodně se nejedná o psa, který touží strávit celý den v kotci či se povalovat na gauči. Pokud se začnou nudit a nemají dostatek podnětů, mohou si najít svou vlastní zábavu, klidně i v podobě demolice nábytku či celého bytu.

Péče
Díky své hladké srsti nepotřebuje každodenní hodinové pročesávání. Důležité je však počasí, ve kterém se nachází. V zimě by si měl majitel dávat pozor na prochladnutí a v létě naopak na přehřátí. V horkých měsících se boxerům dost špatně dýchá kvůli stavbě čichové partie. Co však potřebuje boxer pro svůj spokojený a šťastný život nejvíc, je pohyb a zaměstnání. Jelikož se jednalo vždy o psy pracovní či služební, ani dnes tomu není jinak a pohyb jim rozhodně není cizí. Budou vás velmi rádi doprovázet jak na dlouhé procházky, tak se rádi stanou psím záchranářem či obranářem. Zkusit s ním můžete i tanec se psem, agility nebo mu při procházce házet frisbee. Možností jak zabavit psa je dnes spousta a byla by škoda jich nevyužít.