Lhasa apso

0
1329

Historie
Historie Lhasa apso spadá do období 800let př.n.l., původní domovinou je Tibet. Zde je znám jako štěkající lví pes, který nesmí být prodáván a může být pouze darován, což způsobilo jeho pozdní rozšíření po světě. Do Evropy se první jedinci dostali až ve 20tém století a to konkrétně v roce 1928. I přes velký počet příznivců byl až o něco později uznán oficiálním kynologickými kluby jako samostatné čistokrevné plemeno. Psi žijící stále v Tibetu se poněkud liší od námi známých Lhasa apso, jelikož chovatelé se snaží jejich srst prodlužovat.

 

Vzhled
Jedná se o psa malého vzrůstu a ideálně by měl mít v kohoutku kolem 25cm, u fen je samozřejmě požadován o něco málo menší vzrůst. Váha by však neměla u obou překračovat 7 kilogramů. Celkově by měl působit pevnou kompaktní stavbou těla s dlouhou srstí, která by měla mít řídkou podsadu a dlouhé husté krycí chlupy. Dlouhé chlupy se vyskytují i na obličejových partiích. Srst by měla být rovná, na dotek ne příliš jemná, spíše hrubší a rozhodně by neměla být vlnitá. Co se týče barev, je možno vidět psy zlaté, pískové nebo dokonce černé. Povolené zbarvení je také dvoubarevné nebo čistě bílé.

Povaha
Lhasa apso miluje svého majitele a jeho citové přilnutí je velmi silné. I přes malý vzrůst je neohroženým hlídačem, kterému nechybí spousta sebevědomí. I přesto, že je velmi tvrdohlavý, umí být i veselý a mazlivý. Jedná se však o pejska pro zkušené majitele, kdy od štěňátka je potřeba nastolit jasná pravidla. Aby pak se pak z milého soužití nestal spíše boj. Ovšem je potřeba výchovu vykonávat s láskou, ale pevnou rukou. Pokud se výchova nezanedbá, jedná se o vhodné plemeno i k dětem nebo starším lidem.

Potřeby
Jelikož se jedná o psa s delší srstí, je potřeba pečovat o srst pravidelně. U malých štěňat je zapotřebí denní pročesávání, u odrostlejších psů stačí dvakrát do týdne. Pokud vidíme,že na péči o srst nemáme síly, je lepší pejska ostřihat na sportovní střih a vyhnout se tak spleteným chuchvalcům a rizikům problémů se zapařenou pokožkou. I přesto, že Lhasa apso bude milovat všechny pochutiny, měli bychom dávat pozor na jeho váhu a vyhnout se nadváze. Důležité je také v zimním období dávat pozor na prochladnutí, zvláště ostříhaných psů a u psů se srstí po příchodu pořádně vysušit. V létě je nutno dávat pozor na přehřátí.