Mops

0
1763

Historie
Mops patří mezi jedno ze starobylých plemen a jeho původ je v oblasti dnešní Číny, kde byli tito malí a odvážní pejskové dle pramenů již v období před našim letopočtem. Avšak historicky podložený dokument o mopsech pochází až z 16.století, kdy měli údajně ochránit Viléma Oranžského před atentátem. Od té doby se stal miláčkem holandské šlechty a rozšířil se téměř po celé Evropě. Ve 20.století zažilo plemeno úpadek a jeho stavy dost klesly. Zalíbení v mopsech našla anglická královna Viktorie, které nedovolila vymazání z psí mapy a ve Velké Británii patří mezi velmi oblíbené plemeno.

Vzhled
Mops patří mezi malá plemena psů a jeho kohoutková výška nepřesahuje 30cm. Jeho tělo je kvadratické, kompaktní a dobře osvalené, díky čemuž se váhově pohybuje běžně kolem 7 kilogramů. Hlava je velká, kulatá a dominují ji velmi velké, tmavé a kulaté oči. Uši jsou v poměru k hlavě malé a u mopsů se vyskytují dva typy: růžovité a knoflíkové. Srst mopsů je krátká, hebká a jemná na dotek. Barevně se můžeme setkat s mopsi stříbrnými, béžovými, černými nebo v barvě apricot.

Povaha
Mops patří mezi mírumilovné, přátelské a společenské psy, kteří milují společnost svého majitele a jeho rodiny. Jsou velmi inteligentní a přes svůj malý vzrůst jsou plni života. Jsou velmi učenlivý a jejich výchova je také velmi jednoduchá, je důležité malého psíka příliš nerozmazlovat. Rozhodně to není pes, který vydrží dlouhé hodiny o samotě a bez zájmu majitele. Také se nehodí k lidem s příliš velkým sportovním, aktivním a despotickým potenciálem. Mops je šťastný pokud je chápán jako člen rodiny, nikoli jen jako „pes“. Je ideálním společníkem starších lidí, kteří se mu mohou věnovat po celý den.

Péče
Péče a chov mopse není nijak zvlášť náročný. Je důležité brát ohled na jeho fyzickou stránku a příliš mopse nepřetěžovat, ovšem stejně tak by neměl trávit celý den na gauči. Mops potřebuje pohyb, ale v rozumné míře a za přívětivého počasí. V horkých dnech vlivem krátkých dýchacích cest dochází snadno k přehřátí organismu, na co bychom si měli dát velký pozor. O srst není nutno nějak zvlášť pečovat, stačí přetírat navlhčeným hadříkem. Zvýšená pozornost by měla být věnována jeho očím a preventivní péči o ně. Mopsové mají sklon k obezitě, proto by jejich strava měla být vyvážená a velmi kvalitní.