Závojnatka (Carassius auratus)

0
6204

Závojnatka patří do čeledi kaprovití a je opravdu velmi příbuzná karasovi či kaprovi. Stejně jako oni má ráda nižší teplotu vody, a proto se docela špatně kombinuje s rybami, které mají naopak rády vysokou teplotu vody. Přirozeným biotopem závojnatek je jižní a východní Asie, nejvíce oblast Číny a Japonska. Datuje se, že první popis závojnatky pochází z 16. století z Číny.

Oficiální název tzv. zlaté rybky je závojnatka čínská, ale v naší republice jsou také používána synonyma jako například Teleskopka či Vějířnatka.

Závojnatka patří mezi větší akvarijní druhy ryb, které dorůstají velikosti až kolem 16 cm. Zvláštností je její komplikovaná dvojitá stavba ocasní ploutve a také dvojitá stavba ploutve řitní. Samce od samice lze poznat pomocí třecí vyrážky, která se vyskytuje na hlavě a krytu žáber. Závojnatka se vyskytuje v několika varietách a neustále se díky šlechtění objevují další a další. Mezi nejčastěji chované patří například Teleskopka, typická velkýma vypouklýma očima či Kometa, která má štíhlé tělo a patří mezi velmi odolné závojnatky. Stejně tak jako ve vzhledu se meze nekladou ani co se týče barev a tak lze nalézt závojnatky v barvě zlaté, červené, černé, bílé či v různých barevných kombinacích.

Co se týče chovu, patří závojnatka mezi dost nenáročné ryby, ale je nutno počítat s tím, že je schopna za krátkou dobu vyprodukovat velké množství odpadu, a proto je vhodné mít docela dobrý filtr. Většina závojnatek dobře prosperuje v teplotě od 15 do 25°C. Některé variety jsou schopny žít i v 8 °C při postupném navykání a jsou i variety, které přežijí i zimu ve venkovním jezírku, pokud má dostatečnou hloubku.
Závojnatky patří mezi mírumilovné ryby, které jsou většinou chovány ve větších skupinách. Doporučené množství je 2 a více kusů na nádrž, ale je nutno počítat s velkým prostorem. Akvária typu skleněných koulí pro ni nejsou nejvhodnější, jelikož v nich za chvilku dochází nejen kyslík, ale z průzračné vody se stává velmi brzo voda kalná a pro závojnatku tak zcela nevhodná. Pokud chceme závojnatku pořídit do společného akvária, měli bychom si nejprve zjistit, jak jsou ostatní ryby citlivé na kvalitu vody. Závojnatky díky svému nedokonalému trávení totiž velmi zvyšují množství dusíkatých látek ve vodě, které mohou být při nedostatečném filtrování pro některé ryby i toxické.

Co se týče potravy, jedná se o velmi nenáročnou všežravou rybku, která nepohrdne ničím, co se jí nabídne. Její potravu by měla tvořit jak složka rostlinná, tak složka živočišná v podobě živých či mražených červů. Využívat lze i speciálně vyráběné granulky či vločkové krmivo. Pokud chceme, aby nám rybky dobře prospívaly a začaly se množit, měli bychom klást velký důraz na kvalitní a dostatečnou stravu.
Závojnatka je vhodná rybka pro začátečníka, pokud má dostatek prostoru. Je také velmi oblíbenou zahradní či jezírkovou rybkou, kdy je však nutno počítat se zimním přemístěním do akvárií, která mohou zabírat velký prostor. Proto bychom si koupi závojnatky jako zahradní dekorace měli velmi dobře rozmyslet.