Psí dieta

0
2189

O svátcích si dopřáváme nejen my lidé, ale také naši domácí mazlíčci, kterým se snažíme všemožně podstrojovat a připravovat různé dobroty. Tu a tam se stane, že si pochutnají na vanilkovém rohlíčku nebo smaženém kaprovi. Nakonec je všem dost těžko a v lepším případě se náš čtyřnohý přítel obejde bez veterinární pomoci. S příchodem nového roku si naopak dáváme „nová“ předsevzetí o zdravém životním stylu a hubnutí. Někdy se kritickým okem zaměříme i na svého psa a zjistíme, že už nemá postavu stejnou jako před lety a přece jen by mohl být tzv. „partnerem pro hubnutí.

V první řadě bychom se však měli zamyslet, jestli nepřenášíme na psa pouze svůj osobní pocit a pořádně prověřit, zda náš pes potřebuje opravdu hubnout či nikoli. Každému psovi, který je v ideální kondici, by měla jít snadno nahmatat poslední dvě žebra. Samozřejmostí je, že by mu neměla trčet a být už zdálky viditelná. Prostě jen když jej pohladíte po boku s mírným tlakem prstů, měli byste cítit, že v této oblasti se žebra nacházejí. Důležité je také brát v potaz plemennou příslušnost vašeho psa. Jinak má a bude vypadat atletická postava zástupce chrtů a jinou postavu mají mít psi molossovitých plemen. Každopádně pokud váš pejsek vypadá jako váleček na čtyřech nožičkách a při chůzi se převaluje ze strany na stranu, je nutno s tím začít něco dělat.


Začít hned s razantní dietou a odepřením jídla nemá správný efekt nejen u lidí, ale také u psů. Prvním krokem by měla být změna myšlení a teď nemám na mysli myšlení vašeho psa, ale vás. Je důležité si uvědomit, jak je možné, že zrovna váš pes vypadá tak jak vypadá. Budete si muset dát ruku na srdce a přiznat si, že i přesto, že jej krmíte pouze granulemi, sem tam (ve většině případů, hodně často), dostává nějakou tu drobnost, pamlsek nebo ochutná něco z vašeho talíře. Když všechny tyhle kousíčky dáte do jednoho celku, vyjde vám většinou porce, která psa zasytí na celý den. Stejně tak to může být s pohybem. Pokud váš pes stráví celý den na gauči a nedělá nic jiného, než se převaluje z jedné strany na druhou, pak se nedivte, že veškerá nadbytečná energie, kterou získává z jídla, se ukládá do faldíků. Při všech těchto myšlenkách se ale zamyslete nad tím, jestli se jeho váha nezačala náhodou zvyšovat příliš rapidně a jestli součástí není i zdravotní problematika. Proto před začátkem tzv. dietního režimu navštivte vašeho veterináře, abyste předešli případným špatným následkům diety. Pokud jste s vaším veterinářem shledali, že váha vašeho psa nemá nic společného se špatnou funkcí hormonů nebo jiných orgánů, pak můžete směle vykročit k dietnímu režimu.

Tak jako to platí u jiných typů dietních režimů, i zde platí pravidlo, že spíše než o drastickou dietu, mělo by se jednat o změnu životního stylu. Nejprve se zamyslete nad tím, proč vlastně váš pes přibírá, je to nedostatek pohybu způsobený tím, že leží celý den na gauči nebo je to těmi drobnými kousíčky od vašeho stolu? Od teď by mělo platit, že žádné pamlsky a kousíčky od vašeho stolu. Z počátku to bude spíš těžké pro vás, odolat těm psím očím, když jste doposud byli zvyklí, ale vždy s každým kouskem, který mu budete chtít dát, si uvědomte, že to děláte pro jeho dobro.

Stejně tak je to s pohybem, obejít pětkrát blok paneláku nebo dát psa několikrát za den na dvorek není to stejné jako s ním strávit hodinu venku v přírodě. Je pochopitelné, že se vám po práci a v mrazivém počasí nechce, ale děláte to nejen pro kondici svého psa, ale také pro tu svou. Navíc, pokud máte psychicky náročnou práci nebo sedavé zaměstnání, prospěje fyzické odreagování i vám.

Dalším bodem v dietním režimu psa je krmná dávka. Na přebalu si zjistěte, kolik gramů by váš pes měl sníst. Pokud jste dodrželi všechny předešlé body, týkající se soust z vašich talířů a pohybu a výsledek stále není znát, uberte zpočátku 10% z obvyklé dávky krmiva. Jestliže ani potom nebude žádný viditelný rozdíl, je možnost sáhnout ještě po tzv. granulích typu light, které obsahují méně energie, ale psa uspokojivě nasytí.

Důležité však je, abyste nepřecenili své nároky. Stejně jako u lidí je i u psů hubnutí běh na dlouhou trať. Rychlý úbytek váhy během několika týdnů je spíše škodlivý než prospěšný. Proto se připravte na to, že první výsledky uvidíte klidně až za pár měsíců. Při pravidelném vážení však změny zaznamenáte rychleji.


Na závěr bych chtěla říct, že správná kondice psa přispívá nejen k jeho vnější kráse, ale je také důležitá s ohledem na jeho zdraví. U obézních psů je vyšší riziko onemocnění například cukrovkou, problémům s klouby, páteří nebo srdečními chorobami.