Afgánský chrt

0
2108

Historie
Zobrazení afgánského chrta je možné nacházet již na svitcích papyru a na zdech pocházejících z roku 2200 před naším letopočtem. Někteří z odborníků na psí historii vyslovují názor, že afgánský chrt je něco jako psí Noe. Je známo, že psi velmi podobní tomuto plemeni honili zvěř v nilském údolí už v dobách starého Egypta.
Již samotný název plemene napovídá, že oficiálně pochází z oblasti Afghánistánu. Tento pes byl oceňován převážně za svou všestrannost a byl nejlepším pomocníkem při lovu. Dokázal stejně dobře honit králíka, jelena, gazelu, vlka či sviště. Při lovu byl nepřekonatelným pomocníkem a za výborného lovce se platily nemalé částky.
Původně na západě Afghánistánu existovaly dvě varianty afgánského chrta. První z nich byla převážně využívána na lov divokých koz a nazývala se Ghazni (horský chrt). Byl oproti chrtu nížinnému – Bell Murray nižší, robustnější a více osrstěný. Ale oba typy těchto chrtů vypadaly trochu jinak než dnešní Afgánští chrti.
První psi tohoto plemene byli dovezeni do Anglie ve druhé polovině 19 století. Díky své lovecké všestrannosti, ale i dobrým hlídacím vlastnostem si ihned získali přízeň britských důstojníků. Obliba a šíření plemene zastavila první světová válka, po ní se obliba chrtů začala opět stupňovat, nejprve znovu v Anglii a později ve 30. letech vznikl ve Spojených státech klub chovatelů afgánských chrtů.
Do bývalé Československé republiky se první zástupci plemene dostali v roce 1965, přivezl si je tehdejší ředitel liberecké zoo Jiří Badalec. Do dnešních dnů se chov rozvinul natolik, že není problém si z našich odchovů vybrat štěně jakékoliv barvy a typu.

Vlastnosti
O afgánském chrtu se říká, že je nezávislý, hrdý a důstojný. Je u něj silně vyvinut lovecký pud, má v povaze pronásledovat jakékoli rychle se pohybující předměty a není jednoduché jeho pudy ovládnout. I když se doma bude chovat jako ztělesnění klidu, stačí otevřít branku a nechtěně něco proběhnout kolem, to se pak změní v plnohodnotného lovce. Rád se učí novým věcem, oddaná poslušnost však není to, co od něj může majitel očekávat. Je to značně ostražitý pes. I když jej uslyšíte štěkat málokdy, svého majitele si dokáže vehementně bránit, pokud se ocitne v nouzi. Potřebuje majitele, který dokáže zvládnout jeho nezávislou povahu.
Své přátele si vybírá vždy sám a s rozvahou. Psi se mohou chovat trochu dominantněji potkají-li se se stejným pohlavím, ale tohle tvrzení neplatí pro všechny zástupce plemene.
S dětmi dokáže žít v harmonii, pokud jej uznávají a respektují. Každopádně vždy platí pravidlo, že by dítě nemělo zůstávat se psem bez dozoru dospělých osob, ať už se té týká jakéhokoli plemene.

Vzhled

Nejedná se o žádné malé pejsky. Psi dosahují velikosti kolem 70 cm a feny jsou obvykle o pár centimetrů nižší, ale i přes jejich výšku se jedná o psy s lehkou stavbou těla. Váha afgánského chrta se pohybuje v rozmezí 23-29 kilogramů. Celé tělo má pokryto dlouhou hedvábnou srstí, která jej měla a má při lovu chránit v křoví a v trní. Obličejové části, stejně jako ocasní a hřbetní partie, jsou pokryté kratší srstí, stejně hedvábnou jako na zbytku těla.

Afgánského chrta lze spatřit v nejrůznějších barvách. Žádná se ze standartu nevylučuje a proto plemeno oplývá velkou barevnou rozmanitostí. Nejčastěji se však setkáme s černou a barvou v odstínech plavé a s tmavou obličejovou maskou.

A co vlastně afgánský chrt potřebuje ke spokojenému životu?

Dalo by se říct, že nejdůležitější je péče o jeho dlouhou srst. Má jemnou skladbu a velmi snadno se zacuchává, proto je nutné se jí pokud možno denně věnovat. Na druhou stranu by měla být péče opatrná, protože se chlupy mohou snadno lámat. Takže beze spěchu vše krásně v klidu rozčesat, obzvláště po dlouhé procházce křovím a houštinami.

 

Pokud si pořád říkáte, že tohle je plemeno pro vás, je ještě dobré se zamyslet, jak moc jsem zkušený chovatel. Pro afgánského chrta je totiž hodně typická jeho nezávislá a často nepředvídatelná povaha. Proto jeho výchova nemusí být vždy jednoduchá, i když se jedná o inteligentního psa. Také je nutné jít na něj s klidem a rozvahou, křikem a tvrdou výchovou se u něj ničeho nedocílí. Spíše naopak, bude majitele ignorovat o to více.

Afgánský chrt není žádný gaučák. Potřebuje dostatek pohybu, aby se udržel v perfektní fyzické a psychické kondici, musí mít možnost vybíjet svou energii. Pokud ji nebude moci vybít aktivním pohybem, je velmi pravděpodobné, že si ji začne vybíjet jinde. Dobrou možností, jak ho příjemně unavit, je běh vedle kola nebo vedle majitele na kolečkových bruslích. Nezapomínejte ale na lovecké pudy, které v sobě afgánský chrt stále má. Raději ho nechávejte volně běhat pouze v místech, kde nemůže daleko utéci ani v případě, že spatří zajímavý pohybující se objekt. Dobrou alternativou, jak současně vybít jeho energii a lovecké pudy, je účastnit se coursingů a chrtích závodů.

Pokud i po přečtení článku toužíte po afgánském chrtu, pak díky jeho povaze poznáte kouzlo nezávislého a svobodomyslného stylu života. Je plemenem vnímavým, vynalézavým a hlavně citlivým. Pořídíte-li si afgánského chrta, nezískáte jen nového psa či společníka, získáte nového člena rodiny, který bude svou rodinu milovat a chránit.