Baset

0
1518

Baset patří mezi plemena s dlouhou historií. Nikdo přesně neví, kdy vznikl, ale mírné náznaky se objevují již v dobách starého Egypta. V hrobkách byly nalezeny reliéfy připomínající chrty, dinga, mastifa a malého psa podobného basetovi. Ve středověku jsou však již doložené zmínky o chovu krátkonohých těžších psů, kteří se specializovali na lov zvěře v těžko přístupném terénu. Dokonce najdeme zmínku o basetovi i v Shakespearově hře Sen noci svatojánské, kde popisuje psa s křivými koleny, dvojitou bradou a velkýma ušima, které stíraní ranní mlhu. Ovšem na skutečném původu baseta se pořádně shodnout nedá. Oficiálně je za zemi původu považována Velká Británie, ale jiné prameny uvádí, že plemeno bylo známo až do roku 1863 jen ve Francii. Ať už je pravda jakákoli, rodokmen basetů je velmi dlouhý a dalo by se říci, že opředen trochou tajemství.

Vzhled
Basety lze charakterizovat jako krátkonohé psy se zavalitějším tělesným rámcem, který vyniká svým aristokratickým vzhledem. Jejich trup je po celé délce stejně hluboký a zaujme na první pohled svou délkou. Je zakončen dlouhým ocasem. Na hlavě zřetelně vyniká týlní hrbol a mezi obočím a očima lze spatřit mnoho vrásek. Jejich oči jsou nevýrazné, kosočtvercového tvaru a hluboko posazené. Dalším typickým znakem pro baseta jsou velmi dlouhé uši, které jsou posazeny těsně pod linií očí. Již na začátku jsem psala, že baseti patří mezi krátkonohé psy a proto ani v kohoutku nejsou obzvláště vysocí, jejich výška se pohybuje v rozmezí od 33 do 38 cm. I když váha není pevně daná, působí baset na první dojem opravdu těžkým dojmem. Obecně se správná váha přepočítává dle kohoutkové výšky, ale obvykle se pohybuje kolem 20 kg.
Jejich srst je krátká a měla by přiléhat k tělu, na omak působí hladkým a hustým dojmem. Co se týče barevné škály, je možné basety potkat v různých zbarveních, nejčastější je však barva trikolorní či kombinace červené s bílou.

Povaha
Kdyby se měl baset charakterizovat několika slovy tak by to byla houževnatost, vytrvalost, dobrosrdečnost a společenskost. I když na první pohled vypadají jako psi se smutkem v očích, opak je pravdou a dokáží být velmi veselými a hravými společníky. Ovšem jsou-li zaměstnáni málokdy se nechají od své práce odtrhnout, dokud ji nedovedou ke zdárnému cíli. Proto jsou i snadno cvičitelní k lovu, ale se stoprocentní poslušností je to už trochu horší. Dost často mají totiž vlastní hlavu a trvají si na svém, bývají velmi tvrdohlaví. Jsou to psi milující společnost a tvrdí se, že jsou velmi hodní a milí i k dětem, ovšem i zde platí pravidlo, že vždy by měl být při hře s dětmi dospělý dozor. Stejně jako k dětem jsou milí i k návštěvám, proto nebývají moc vhodnými hlídači, i když jejich varovný štěkot je velmi hluboký a slyšitelný na dálku.

Péče
Pečovat o baseta není nijak zvláště složitou záležitostí. Díky jeho krátké srsti je častější péče nutná jen v období línání, kdy je potřeba odstraňovat odumřelé chlupy. Větší pozornost by se měla věnovat jejich uším, tím jak jsou dlouhé a převislé, jsou velmi náchylné na záněty a proto je důležité pravidelné čištění. Dalším zádrhelem mohou být oči, které díky své hloubce a někdy pokleslým víčkům občas potřebují vykapávat. Obzvláště důležité je však dbát na správnou a vyváženou stravu, jelikož baseti mají sklon k tloustnutí a následným problémům s páteří.