Pořizujeme štěně

0
1377

Pokud i vy plánujete koupi štěňátka, pak následující řádky čtěte pozorně, abyste byli lépe připraveni na nového člena domácnosti. Nejlepší je samozřejmě skvělý chovatel, který vám prodá nejen štěňátko či pejska, ale poskytne i cenné rady, jak se o dané plemeno nejlépe starat a i později s vámi udržuje kontakt a má z pejska radost stejně jako vy. Na dalších řádcích bude drobný seznam základních věcí, které by neměly chybět v žádném psím pelíšku.

Krmivo

Krmení je velmi důležité, zvláště ve štěněcím věku. Co se v mládí zanedbá, ve stáří často má velké následky. Od dobrých chovatelů dostanete sáček s krmivem, na které je štěňátko zvyklé. Pak už záleží jen na vás, zda na zvolené značce zůstanete či zvolíte vlastní podle vlastního uvážení a finančních možností. Obzvláště kvalitní stravu potřebují plemena, která se velmi rychle vyvíjí, kde nadbytek či nedostatek jak energie, tak minerálů a vitamínů může mít velmi vážné důsledky. Cena granulí se pohybuje od 20 do 250 korun za kilogram, větší balení obvykle vychází levněji. Ale mělo by se také myslet na to, že cena se odvíjí od kvality a krmiva jsou rozdělena do různých tříd, od nekvalitních po velmi kvalitní (popis jednotlivých kategorií by však vydal na další článek). Samozřejmě lze pejska krmit i konzervami či používat maso pro psy. Stále bychom však měli mít na paměti, že pokud jsme kynologové začátečníci, je nutno se nejprve naučit něco o psích potřebách a neexperimentovat s vlastními recepty.

Miska

Každý pejsek by měl mít své vlastní misky, jednu na vodu a druhou na krmivo. Měly by být lehce umyvatelné a dobře přístupné, aby měl pejsek možnost kdykoli se napít (vodu samozřejmě pravidelně měníme). Dobré jsou misky se širokou základnou, aby se nedaly snadno převrátit.

Pelíšek

Pelíšek je kapitola sama pro sebe. Každý potřebuje nějaké bezpečné místečko a stejně tak ho potřebuje i vaše štěňátko. Odneslo se od mámy i sourozenců a je samo v novém prostředí, potřebuje mít někde pocit bezpečí. Pelíšky a místa na spaní volíme podle velikosti pejska tak, aby se mohl pohodlně natáhnout, a podle kvality materiálu – nesmí být ani příliš tvrdé, protože tvrdá podlaha může zvláště u velkých psů způsobovat otlaky na kloubech. Záleží pak už jen na vás, zda bude mít standardní pelíšek či svou královskou pohovku, důležité je, aby se v něm cítil pohodlně a měl pocit bezpečí.

Obojek, vodítko a náhubek

Obojek i vodítko někdy dostanete přímo od chovatele, každopádně tzv. věci na ven budete potřebovat. Nejedna vyhláška upravuje pohyb psů a jsou za to velké pokuty. Je také potřeba počítat s tím, že z obojku štěňátko velmi rychle poroste a proto není vhodné hned první obojek kupovat okrasný a předražený. Místo obojku lze také koupit postroj, ale i z něj velmi rychle vyroste. Stejně tak poroste z náhubku, který je nezbytnou součástí cestování v dopravních prostředcích. Ten je nutno volit tak, aby nikde natáhl, nedral či nebyl příliš těžký. Pak je už jedno, jestli bude látkový, kožený či kovový. Pokud plánujete s pejskem cestovat, je nutné, aby byl v autě bezpečně umístěn. Možností je opět několik, můžete koupit cestovní pásy speciálně pro psy nebo různé přepravky.

Hračky
Co se týče hraček, zde se meze nekladou. Každé štěňátko si rádo hraje a zkoumá okolí, snaží se hlavně všechno okusovat a ochutnávat. Proto je velmi dobré, aby nějaké hračky mělo, protože pak by si je mohlo vyrobit samo, třeba z vašeho botníku. Štěně a vlastně každý pes potřebuje zábavu a tu mu poskytuje hraní. Hraček je nepřeberné množství od plyšových po gumové, od kulatých po různé filmové postavičky. Důraz by měl být kladen na jejich bezpečnost, zejména pozor na nebezpečné drobné zhltnutelné části, v tomto ohledu jsou někteří psi jako děti.

Toto jsou asi ty nejdůležitější věci, které váš nový člen rodiny bude potřebovat. Dalšími celkem dobrými a potřebnými pomůckami jsou kartáče, hřebeny či různé vyčesávací rukavice pro dlouhosrstá plemena. Také bude zapotřebí vašeho pejska jednou za čas vykoupat. Nedílnou součástí budou veterinární návštěvy, je užitečné se ještě před pořízením štěněte zeptat pejskařů v okolí, koho by vám doporučili. Nové štěňátko bude potřebovat již brzy přeočkovat a samozřejmostí je také pravidelné odčervování.