Kočka není malý pes

0
1849

Kočky se v poslední době stávají čím dál více členy domácností a jejich oblíbenost roste. Může za to jejich samostatnější povaha. Lidé, kteří by neměli čas na venčení psa a přitom by rádi domácího mazlíčka, zvolí kočku. Při takovém výběru je nutné si uvědomit, že kočka není malý pes. Přesto, že nepotřebuje pravidelné venčení a procházky, má i ona své specifické potřeby, kterým je nutno naslouchat.

Základní výcvik

Sedni, lehni nebo přines, kočky ze zásady neumí.  Jsou sice jedinci, kteří se nějaký ten kousek naučí, ale rozhodně jej nedělají k potěšení majitele. Spíše pro svou zábavu. Stejně tak je to s výchovou k čistotě. Většina koček chodí na záchodek jim určený, ale stačí sebemenší změna kočkolitu, prostředí nevídaná návštěva nebo nový člen rodiny a její doteď bezproblémové chování se změní. Najednou vám kočka začne močit na postel a její hygienické návyky jsou jako mávnutím proutku pryč. Pro většinu koček totiž platí pravidlo, že člověk je tu pro ně a ne kočka pro člověka. V takovém případě pak tresty, zákazy a vaše rozčilování nic nezmůžou, naopak mohou kočku ještě více utvrdit v dalších nešvarech.

Krmení

Povahový rozdíl mezi psem a kočkou je nám znám. Málokdo ví, že rozdíl by měl být i v jejich krmivu. Kočka ke svému životu potřebuje maso, které je pro ně zdrojem esenciálních sloučenin. Z toho plyne, že z kočky vegetarián nikdy nebude. Nevhodné je podávání kočkám krmiva pro psy. Nejen, že jsou zcela jinak vyvážená, navíc obsahují méně bílkovin (hlavně těch živočišných).

Zdraví

Kočky jsou mistry v schovávání bolístek a mnohdy trvá i  několik týdnů, než zpozorujete, že vaší kočce něco chybí. Mnohdy považujete její močení mimo bedýnku za nešvar, ale málo koho napadne, že se jedná o zdravotní problém. Proto při každé, i minimální, změně chování si položte otázku, zda je zdravá nebo ji něco trápí. Rozhodně se nesnažte o domácí nebo „babské“ léčení. Kočky jsou mnohem citlivější než psi nebo lidé a nesprávná léčba nebo aplikace léčiv, které běžně psům nebo lidem neškodí, může mít pro ně smrtelné následky.

Mléko není voda

Slova mléko a kočka k sobě patří už z našich dětských let. Bohužel pro kočky je kravské mléko mnohdy nestravitelné a mívají po něm chronické průjmy. Mléko také nenahradí příjem tekutin, na který si musíme u  koček dávat obzvláště pozor. Nedostatek tekutin je jedním z faktorů, které přispívají k onemocnění dolních cest močových. Proto své kočce poskytněte raději misku čerstvé voy každý den než misku mléka.