Rozhovor s chovatelkou ridgebacků

0
1229

Kolik let se věnujete chovu psů a jak začal váš život s nimi?
….to už je strašně dávno ani nevím kolik mi bylo…možná deset, nebo tak nějak. Vždycky jsem na ulici sebrala tuláka a donesla ho domů. Táta mě pak vyhodil. Pořád sem věšela provokativně vodítko na věšák a když naši ječeli co to je, tak já říkala, že to je přece našeho psa.

Chodívala jsem ke známému a starala se a cvičila jeho Německou ovčačku. Byla to už stará vlkošedá fena. Jmenovala se Jiskra.

Pak už to asi nemohli se mnou doma vydržet a tak mamka přišla s tím, jestli klavír nebo pes. Vyhrál pes. Nikdo ale doma netušil, že si nevyberu postelového mazlíka, jak se čekalo, ale můj první vlastní pes byl celočerný Německý ovčák Kazan. Později byl prodán na hranice k celníkům a mým životem prošla řada dalších psů. Spousta Německých ovčáků, Rotvajlerů a dvě černé Briardky, Jihorus, knírač a několik kříženců. V roce 91 přišel první Ridgeback.

Jak jste se dostala plemeni  Rhodéský ridgeback?
Svého prvního Ridgebacka jsem v podstatě koupila náhodou. Byl synem první fenky dovezené do naší republiky a já našla článek o ní. Zaujal mě popis temperamentního psa s velikou silou, ale zároveň elegancí. Chtěla jsem víc informací od chovatele, a protože se jim náhodou jedno štěně vrátilo, tak se stěhoval maličký psík k nám. Začátkem roku 1991 se tak k nám přistěhoval Dorian Ropotamo pozdější několikanásobný vítěz výstav, šampión několika zemí, Interšampion, nádherný pes s nádhernou duší, můj první a nejmilovanější Ridgeback. Dorian se dožil 13let. Dal světu mnoho kvalitních potomků, na kterých bylo založeno mnoho dalších chovatelských stanic a stal se tak legendou českého chovu ridgebacků. V naší chovatelské stanice pak vyrostlo několik jeho potomků, vnuků a pravnuků. Jeho dcery Ali Rodyry, Arieta Malženická rovina a Princess lioness Bohemia checko společně s vnučkou Coorli a pravnučkou Moon Queen vytvořily slušnou chovatelskou základnu naší stanice Bohemia Checko. Jsme pyšní na to, že v našich odchovech ještě koluje krev tohoto výjimečného plemeníka.

Víme, že máte ještě jedno plemeno, od Ridgebacků dosti odlišné jak jste přišla k  Australskému ovčáku?
Australského ovčáka v barvě merle jsem prvně viděla před několika lety na výstavě v Českých Budějovicích. Ta barva mne zaujala. Později, když jsem se přestěhovala kvůli psům z města a pořídila ještě stádo koz a koníka, bylo potřeba pasteveckého pomocníka ke stádu. Volba padla na Australáka. První fenka tohoto plemene k nám přišla asi před čtyřmi roky. Její povaha je velmi příjemná a splňuje přesně to, co jsem od ní očekávala. Je velmi temperamentní, nenáročná, milá k dětem, koním i zvířatům, ale svou práci udělá. Poradí si s rohatou kozou i s nepřítelem či zlodějem. Je vytrvalá a velmi veselá. Ani nepříznivé počasí jí nedělá problém. Nesnáší nudu a potřebuje dost zaměstnat. Pak je velmi příjemným přítelem do rodiny. Pejsek pro sportovně založenou rodinu vhodný pro jakýkoli výcvik.

Momentálně se nám tu kolem batolí spousta krásných štěňátek od naší fenky Mufky. Jsou to nadějní budoucí sportovci a šampioni tak teď máme spoustu práce vybrat pro ně super páníčky.

Máte kromě psů ještě nějaké zvířata?
Samozřejmě jak jsem již zmiňovala u australáků máme stádečko koz. Kozy chodíme pást na pastvinu za lesem a k dopravě na toto místo nám často pomáhá kobylka Nela.

Mimo hospodářské zvířata a psy u nás na hájovně najdete ještě kočky plemene Mainská mývalí kočka, k chovu těch nádherných zvířat nás přivedl kocourek Cromwell jenž byl první kočičák v naší psí domácnosti a nesmazatelně se zapsal do našich srdcí.

No a konečně moje dvě nejmilovanější zvířátka jsou Katka s Karolínou moje dvě děti 😉

Hm to musí dát hodně práce se o všechny postarat, dá se to zvládnout bez cizí pomoci??
Většinou se všechno snažím zvládnout sama, ale nebýt dobrých kamarádů a dětí které už taky občas pomůžou by to nešlo